Загальнокультурна грамотність

Математика — це велична споруда, створена уявленнями людини, для пізнання Всесвіту.
Ле Корбюз’є


Краса тісно пов‘язана зі симетрією

Г. Вейль




1. На марках зображено дві картини художниці Марії Примаченко «Гороховий звір» і «Дикий чаплун». Оригінали цих картин мають розміри 74 × 85 см і 62 × 85 см. Знайдіть  наближено:
1) площу кожної картини у м2 (відповідь округліть до сотих);
2) на скільки м2 площа картини «Гороховий звір» перевищує площу картини «Дикий чаплун».
Дізнайтеся більше про життя і творчість народної художниці. Зверніть увагу на те, що її «Звірина серія» — явище унікальне і не має аналогів ні у вітчизняному, ні у світовому мистецтві.









2. Циркова арена у формі круга з’явилася у Лондоні в кінці VIII ст. Її діаметр — 42 фути — було обрано таким чином, щоб для вершника, який скаче на коні, створювалася оптимальна відцентрова сила. Зараз усі арени стаціонарних цирків мають саме такі розміри арени. Національний цирк України — один із найстаріших стаціонарних цирків в Україні. Його купол спирається на кільце діаметром 42,3 м.
Знайдіть:
а) площу циркової арени (S1) і довжину її кола (l1);
б) довжину кільця (l2), на яке спирається купол Національного цирку України, та площу відповідного круга (S2);
в) у скільки разів площа циркової арени S1 менша від площі S2.



    Добре знати математику потрібно навіть при виконанні порівняно нескладних креслень. Архітектори використовують в своїй роботі математичні формули, теореми та властивості геометричних фігур. Термін “золотий переріз” ввів Леонардо да Вінчі. Цей відомий художник, математик при зображенні людей використовував “золотий переріз”. Без нього не обійтись в мистецтві й архітектурі. 

       Евклід розробив теорію відношень і пропорцій і використовував їх при побудові правильних п’яти- та десятикутників та при побудові правильних дванадцяти- і двадцятикутників. Цим користуються архітектори і дотопер. “Золотий переріз” називають також гармонічним або діленням в крайньому та середньому відношенні.         

         Результат роботи архітектора повинен бути точним. Його перспективний рисунок повинен відповідати правилам геометрії, зокрема нарисної. В перспективному рисунку переходять від загальних рис до деталей. Степінь стилізації вибирають в залежності від масштабу зображуваного об’єкта. Отже, ні один архітектор не обійдеться без знання теми, масштаб, пропорція. Виразність рисунка, креслення можна досягти тільки добре розвинутим почуттям лінії її пропорційності, товщини і правильним розміщенням, рівновагою на рисунку площин і ліній, світла і тіні.

Немає коментарів:

Дописати коментар